Evropští zákonodárci podpořili tvrdší pravidla pro firmy v rámci boje proti vyhýbání se daním

Vydáno 09. 07. 2015

Podle návrhu zákona, který ve středu podpořili zákonodárci EU, budou muset velké evropské společnosti odhalit, jaký mají profit, jaké obdržely dotace a jaké platí daně v každé zemi, ve které operují. Cílem tohoto návrhu zákona o právech akcionářů je podpořit transparentnost daňových politik firem a investory více vtáhnout do dění ve firmách, které vlastní.

EU_flag_high

Vlajka Evropské unie | zdroj: EU

Hlasování ve Štrasburku připravilo půdu pro závěrečná vyjednávání s členskými státy o finální podobě textu, který již bude závazný. Očekává se však více změn v tomto kontroverzním opatření, protože středeční hlasování vytvořilo štěpení mezi hlavními pravicovými a levicovými stranami.

„Návrh zákona by měl pomoci v boji proti vyhýbání se placení daní zajištěním, že velké nadnárodní firmy otevřeně přiznají, jaké daně platí ve všech zemích, ve kterých operují,“ řekl Sergio Cofferati, italský středo-levicový europoslanec.

Největší parlamentní frakce, středo-pravicová EPP (Evropská lidová strana), ve svém vyjádření prohlásila, že hlášení ze všech zemí nebyly v původním návrhu zákona a tato část je pro firmy příliš zatěžující.

„Doufám, že budoucí přijatý kompromis neoslabí pozici evropských firem na světových trzích,“ řekl Tadeusz Zwiefka z frakce EPP.

 

Celý článek dostupný na Reuters.com


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.