Evropští zákonodárci podpořili tvrdší pravidla pro firmy v rámci boje proti vyhýbání se daním

Publikováno: 9. července 2015

Podle návrhu zákona, který ve středu podpořili zákonodárci EU, budou muset velké evropské společnosti odhalit, jaký mají profit, jaké obdržely dotace a jaké platí daně v každé zemi, ve které operují. Cílem tohoto návrhu zákona o právech akcionářů je podpořit transparentnost daňových politik firem a investory více vtáhnout do dění ve firmách, které vlastní.

EU_flag_high

Vlajka Evropské unie | zdroj: EU

Hlasování ve Štrasburku připravilo půdu pro závěrečná vyjednávání s členskými státy o finální podobě textu, který již bude závazný. Očekává se však více změn v tomto kontroverzním opatření, protože středeční hlasování vytvořilo štěpení mezi hlavními pravicovými a levicovými stranami.

„Návrh zákona by měl pomoci v boji proti vyhýbání se placení daní zajištěním, že velké nadnárodní firmy otevřeně přiznají, jaké daně platí ve všech zemích, ve kterých operují,“ řekl Sergio Cofferati, italský středo-levicový europoslanec.

Největší parlamentní frakce, středo-pravicová EPP (Evropská lidová strana), ve svém vyjádření prohlásila, že hlášení ze všech zemí nebyly v původním návrhu zákona a tato část je pro firmy příliš zatěžující.

„Doufám, že budoucí přijatý kompromis neoslabí pozici evropských firem na světových trzích,“ řekl Tadeusz Zwiefka z frakce EPP.

 

Celý článek dostupný na Reuters.com

Návrh zákona by měl pomoci v boji proti vyhýbání se placení daní zajištěním, že velké nadnárodní firmy otevřeně přiznají, jaké daně platí ve všech zemích, ve kterých operují, řekl Sergio Cofferati, italský středo-levicový europoslanec.