Dobrá i špatná praxe ve veřejných zakázkách


Proč se věnujeme tomuto projektu

Veřejné zakázky jsou alfou i omegou české korupční problematiky. Kdo nezmanipuloval veřejnou zakázku, jakoby nebyl. Tématu se věnujeme dlouhodobě, především formou analýz, legislativních doporučení na zlepšení stávajícího stavu, ale i konkrétních kauz. Tentokrát jsme se rozhodli zaměřit právě na investigativní stránku věci, na konkrétní flagrantní případy dobré praxe i chybně či podezřele vypsané zakázky.

Co konkrétně děláme

Cílem projektu je zmapovat 6 kauz, ve kterých hrají prim veřejné zakázky. A tyto kauzy pak představit veřejnosti a médiím v přívětivé formě, tak aby byla uchopitelně popsána jak problematika veřejných zakázek, tak konkrétní kauza, které se budeme věnovat.

Jaké máme výsledky

V rámci naší investigativní a právní činnosti přinášíme mediální balíčky zaměřené na konkrétní kauzy spojené s veřejnými zakázkami.

Donoři

Období trvání projektu: 1. 7. 2017 – 28. 2. 2018

Související novinky

Česká Lípa chce zadat zakázku na provoz MHD bez soutěže

2017 Novinky a komentáře


Česká Lípa se rozhodla, že bude veřejnou dopravu ve městě a okolí řešit zřízením nového dopravního podniku, ve kterém by však měla menšinový vlastnický podíl. “Strategickým partnerem” v dopravním podniku by měla být společnost BusLine a.s. Ta může tímto způsobem získat zakázku na provoz MHD bez jakékoli soutěže.

České Lípě hrozí za založení společného dopravního podniku se společností BusLine pokuta, říká Transparency International

2017 Novinky a komentáře


Podle organizací Transparency International a Oživení hrozí České Lípě dvacetimilionová pokuta. Tu může prý město dostat, pokud založí plánovaný společný podnik s dopravní společností BusLine a přímo mu zadá zakázku na zajištění veřejné dopravy.

Dluhopisem proti otevřenosti

2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Veřejnou emisi cenných papírů lze obecně vnímat jako projev stabilní společnosti, která chce růst a umožňuje zájemcům podílet se na jejím rozvoji. V našich poměrech však může některým státem vlastněným podnikům sloužit zároveň jako prostředek pro skrývání dosažených úspěchů či neúspěchů před zraky veřejnosti. To vše díky jisté výjimce ze zákona o registru smluv.

Rekordmani „z ruky“ aneb miliarda korun mimo zákon

2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Firmy a instituce baťovsky zneužívají systém. Podle registru smluv takto rozdaly 895 milionů korun bez DPH. Mezi ty, které se vyhýbají zákonu o zadávání veřejných zakázek, patří dle našich zjištění, mimo jiné organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení, která má na svědomí polovinu objemu těchto zakázek.