Blogy

My sportujeme, my kontrolujeme

10.08.2017 Blogy Novinky a komentáře


V České republice neexistují žádné právní nástroje, které by angažovaným občanům umožňovaly kontrolu státních peněz, jež jsou přerozdělovány na základě dotačních programů. A tak je ponecháno zcela a pouze na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) koho a jak často bude využití těchto financí kontrolovat. Níže je námět k zamyšlení, jakým způsobem bychom mohli docílit vyšší kontroly spolků, které státní finance využívají.

Kyrgyzská epopej

28.07.2017 Blogy Novinky a komentáře


Začalo to nenápadně. Hradní kancléř podpořil dopisem kyrgyzskému prezidentovi českou firmu v zahraničí. Nebylo by na tom nic špatného, kdyby firma nesídlila v polorozpadlé fabrice, neživořila v červených číslech a vlastně o ní nikdo nikdy neslyšel.

Veřejné peníze do sportu nepřerozděluje jen MŠMT

27.07.2017 Blogy Novinky a komentáře


MŠMT není zdaleka jediným subjektem, který přerozděluje veřejné peníze do sportu. Větší objemy než z ministerstva proudí do sportu z obcí a krajů. A to často velmi nesystematicky a netransparentně. O problematice jsme se dopodrobna rozepsali v naší studii, ale připravili jsme také toto shrnutí.

Blog Petra Leyera: „Dvacetičtyřhodinová ozvěna: Babiš… biš… biš“

09.05.2017 Blogy Novinky a komentáře


Na úvod si dáme hádanku. Jaký je rozdíl mezi Andrejem Babišem a Echem24? Žádný. Oba vymýšlejí spiknutí kolem Andreje Babiše.

Blog Milana Eibla: „Reklamace další zbytečné novely“

02.03.2017 Blogy Novinky a komentáře


V českých luzích a hájích se vedla na podzim minulého roku na téma rejstříku konečných vlastníků vcelku kusá diskuse.

Blog Davida Ondráčky: „Zákon o střetu zájmů – hra na řešení problému“

14.09.2016 Blogy Novinky a komentáře


Pamatuji, jak jsem za TI zhruba před 12 lety obcházel a přesvědčoval vládu a poslance, aby vznikl první zákon o střetu zájmů.

Blog Davida Ondráčky: „Kdo zařizuje taková ta fajn setkání s voliči a za kolik?“

11.08.2016 Blogy Novinky a komentáře


Do volebního boje v krajských volbách jde 270 stran a hnutí, do senátních voleb 233 kandidátů. Řada zkušených, mnoho nezkušených nováčků i pár neodhadnutelných dobrodruhů. Kampaň nabírá na síle, přibývá nervozity a útoků a vytahuje se řada pochybení krajských politiků a jejich vyzyvatelů. Kraje jsou v našem systému dotační a tím vlivová eldoráda, a proto je o ně takový boj. Můžeme si u těchto voleb dovolit naivitu, ignoranci a neinformovanost?

Blog Filipa Trnky: „Aktuální dění kolem věcného záměru zákona o nominacích“

22.01.2016 Blogy Novinky a komentáře


Ministerstvo financí v první polovině roku 2015 představilo věcný záměr zákona o výběru osob do řídících a dozorčích (kontrolních) orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu („zákon o nominacích“), na jehož základě by byl ustaven Vládní výbor pro personální nominace („Výbor“).

Blog Ondřeje Vondráčka: „Svlékání firem do naha“

07.07.2015 Blogy Novinky a komentáře Z médii


„Firmy, které jsou vlastněné skrze akcie na doručitele, nemají jasnou vlastnickou strukturu, což umožňuje zadávání veřejných zakázek firmám přímo spřízněným s těmi, co o dané zakázce rozhodují. Je nezbytné, aby se do veřejných soutěží mohly přihlašovat jen ty firmy, které mají jasnou vlastnickou strukturu vystopovatelnou až k fyzickým osobám.“ (Národní ekonomická rada vlády – NERV)

Blog Ondřeje Vondráčka: „Vylévání peněz daňových poplatníků do daňových rájů“

19.06.2015 Blogy Novinky a komentáře Z médii


Firmy s konečnými vlastníky z daňových rájů za posledních osm let získaly veřejné zakázky za nejméně 244 miliard korun. Tyto společnosti, v drtivé většině s neznámými nebo obtížně dohledatelnými skutečnými vlastníky, zasahují do všech odvětví veřejných zakázek a představují ekonomické, korupční i bezpečnostní riziko. Vyplývá to ze společné analýzy poradenské společnosti Bisnode a Transparency International ČR.

Blog Ondřeje Vondráčka: „Snížit korupci, zvýšit výběr daní? Zregulujte offshorové poradce“

04.06.2015 Blogy Novinky a komentáře Z médii


Offshorový poradce, ženevská pobočka banky HSBC, pomohla za pouhý půl rok (listopad 2006 – březen 2007) vyvést do daňových rájů těžko uvěřitelných 180 miliard eur. Tyto peníze pocházely nezřídka z korupce, trestné činnosti či od různých diktátorů. Evropské debata, jak těmto daňovým únikům zabránit, doslova vře.

Blog Ondřeje Srba: „Sankce za neoznámení osobního zájmu zastupiteli podle zákona o střetu zájmů“

03.06.2015 Blogy Novinky a komentáře


Návrh novely zákona o střetu zájmů řeší a upravuje řadu oblastí, kde je současná úprava zjevně nedostačující. Obecně jde o pozitivní změnu. Novela však některé problémové faktory současné úpravy neřeší a v určitých částech jí chybí odvaha.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 40