Na celosvětovém žebříčku CPI – Index vnímání korupce 2011 se Česká republika dělí o 57.–59. místo s Namibií a Saúdskou Arábií

Vydáno 01. 12. 2011

Letošní index vnímání korupce CPI 2011 hodnotí podle míry vnímání korupce 183 zemí, a to na základě 17 zdrojů údajů od třinácti nezávislých institucí. Na stupnici 0–10, kde 10 označuje zemi téměř bez korupce a 0 znamená vysokou míru korupce, získala Česká republika hodnocení 4,4, což ji společně s Namibií a Saúdskou Arábií řadí na 57.–59. místo na světě. Trend je negativní, ČR se v rámci Evropy a vyspělých zemí propadá na úplné dno.

Dokumenty:

Index vnímání korupce (Corruption Perception Index; CPI), který každoročně vydává mezinárodní nevládní organizace Transparency International (TI), řadí země podle stupně vnímání korupce ve veřejném sektoru. Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů, v nichž respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy apod. Mezi nejméně zkorumpované země světa se letos řadí Nový Zéland (9,5), Dánsko a Finsko (9,4). Nejnižšího hodnocení dosáhly v letošním žebříčku Severní Korea a Somálsko (1,0).

„Index jednoznačně potvrzuje, že korupce je v Česku zásadním problémem společnosti, podkopává nezávislé fungování institucí, efektivitu veřejných investic, férové podnikatelské prostředí a důvěru veřejnost v režim. Nejhorší je, že se trend zhoršuje a Česko je v tomto ukazateli na chvostu vyspělých zemí,“ komentuje letošní žebříček David Ondráčka, ředitel Transparency International – Česká republika (TIC). TIC si uvědomuje, že řada legislativních protikorupčních reforem je nastartovaná a ve fázi návrhů, ale je nezbytné postup jejich přijímání výrazně urychlit a reformy dotáhnout do konce. „Hlavní protikorupční opatření se všude na světě přijímají v prvních letech po nástupu dané vlády, Nečasově vládě tedy už mnoho času nezbývá,“ dodává Ondráčka.

Vývoj Indexu CPI v ČR 1997 - 2011

TIC za hlavní priority dalšího období považuje zásadní zprůhlednění financování politických stran, přijetí pravidel pro postavení úředníků a depolitizaci veřejné správy, zajištění vyšší nezávislosti soudnictví a státního zastupitelství, specializaci státních zástupců a mnohem efektivnější kontrolu čerpání evropských fondů. Dalším důležitým tématem je efektivnější dohled nad hospodařením společností ovládaných státem a samosprávou (viz body obsažené v tzv. Pankrácké výzvě nevládních organizací).

Podrobné informace k Indexu vnímání korupce CPI 2011 najdete na webových stránkách TI – www.transparency.org.

Mapa světového indexu CPI 2011

Dne 8. prosince 2011 TIC představí svou Studii národní integrity – unikátní systémovou analýzu kvality a integrity institucí v České republice, obsahující podrobnou diagnózu korupčních rizik.  

Kontakt pro média:

David Ondráčka, Transparency International – Česká republika

Mob.: 605 814 786, tel: 224 240 895, mail: ondracka@transparency.cz

Transparency International – Česká republika, o.p.s. –  hlídáme veřejný zájem, hájíme efektivní a odpovědnou správu země.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.